Dolnośląska Szkoła

 

DODN80

Nasze gimnazjum uczestniczy w projekcie Dolnośląska szkoła liderem projakościowych zmian w polskim systemie edukacji współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Opis projektu (pobierz plik pdf)

logo

TUTORING
W ramach tego przedsięwzięcia realizowane są między innymi działania TUTORINGU szkolnego.
Tutoring, jest metodą pozwalającą poznać mocne i słabe strony ucznia, wspólnie z nim zaplanować jego rozwój, a następnie towarzyszyć w tym rozwoju, stwarza szansę dla każdego, kto chce się rozwijać.
Ta metoda opiera się na założeniu, że każdy człowiek ma duży, ale często ukryty i nie w pełni wykorzystany potencjał. Potencjał ten może się w odpowiednich warunkach ujawnić. Próba dotarcia do zasobów ucznia stanowi główne zadanie ucznia i tutora. Warunkiem ujawnienia się możliwości ucznia jest pozytywna, oparta na obustronnym zaufaniu i szacunku, relacja ucznia z tutorem. Wiele dać mogą wspólne spotkania, gdzie następuje proces wymiany doświadczeń, rozmów, dookreślania celów, działania, wspierania.
Spotkania tutoringu to czas prób i błędów, sukcesów i porażek, które zawsze są pretekstem do refleksji nad własnym działaniem.
Z doświadczenia wiem, że w każdym uczniu można znaleźć jakieś mocne strony i nad nimi pracować. Fascynujące jest widzieć, kiedy on się zmienia, i obu stronom zaczyna to przynosić satysfakcję.
Tutor próbuje dostrzec w uczniu mocne strony, potwierdzić wiarę w siebie, pomaga mu poznać i rozwijać to, na czym może zbudować swoje przyszłe życie. Tutor w sposób autentyczny i szczery mówi, co jest dobre, ale też, co można zrobić inaczej, lepiej i jakie są konsekwencje uczniowskich wyborów.
W naszej szkole tutoringiem objętych jest 12 osób z klas I i II. Prace rozpoczęły się w listopadzie ubiegłego roku. Uczniowie chętnie biorą udział w zajęciach. Spotkania odbywają się zarówno w grupach jak i indywidualnie.

Wycieczki w ramach projektu

  • Dnia 28.02.2011 r. w ramach projektu „Dolnośląska szkoła liderem projakościowych zmian w polskim systemie edukacji” uczniowie Gimnazjum Nr 4 w Głogowie udali się na wycieczkę do MultiCentrum w Jaworze.
  • Dnia 20 maja odbyła się wycieczka do miejscowości Jawor, wzięło w niej udział 25 osób, głównie z klasy 1B. Głównym celem wycieczki było wzięcie udziału w zajęciach w Multicentrum. Przed wejściem do Multicentrum zwiedziliśmy to piękne miasto. Byliśmy w Kościele Pokoju, który jest razem z Kościołem Pokoju w Świdnicy został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. W Multicentrum budowaliśmy z klocków K’Next w 3-4- osobowych grupach. Powstały piękne wiatraki, karuzela, samochód – betoniarka i mikser. Wszystkie te budowle po podłączeniu silnika (czasami uruchamianego baterią słoneczną) działały: karuzela i wiatraki kręciły się a samochód jeździł. W sali komputerowej mogliśmy zapoznać się z programem umożliwiającym tworzenie wideoklipów, udało nam się nawet kilka stworzyć. Wszyscy dobrze się bawili. Opiekunami grupy byli: Elżbieta Woźniak i Iwona Chylińska
  • Dnia 08.04.2011r. uczniowie Gimnazjum nr 4 w Głogowie uczestniczyli w wycieczce po Parku Narodowym Gór Stołowych, realizowanej w ramach projektu „Dolnośląska szkoła liderem projakościowych zmian w polskim systemie edukacji”. Podczas wycieczki uczniowie weszli na Szczeliniec Wielki, zwiedzili bazylikę w Wambierzycach oraz Kaplicę Czaszek w Czermnej.
  • W dniach 19-20 maja 2011 uczniowie Gimnazjum nr 4 w Głogowie uczestniczyli w wycieczce do Karkonoskiego Parku Narodowego , realizowanej w ramach projektu „Dolnośląska szkoła liderem projakościowych zmian w polskim systemie edukacji”. Podczas wycieczki uczniowie zobaczyli m.in. wodospady – Szklarki i Kamieńczyka, Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach oraz wspięli się do schronisk Strzecha Akademicka oraz Samotnia.
  • Dnia 16 06 2011r. uczniowie Gimnazjum nr 4 w Głogowie uczestniczyli w wycieczce po Parku Krajobrazowym „Chełmy” , realizowanej w ramach projektu „Dolnośląska szkoła liderem projakościowych zmian w polskim systemie edukacji”. Podczas wycieczki uczniowie uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych, w czasie których m.in. określali czystość wody na podstawie organizmów wskaźnikowych żyjących w potoku Jawornik oraz badali glebę i wpływ kwaśnych deszczy na chlorofil. Po zajęciach uczniowie zwiedzili Kościół Pokoju w Jaworze oraz ruiny zamków w Świnach i Bolkowie.
  • 13 pażdziernika 2011 r. odbyła się wycieczka naszych gimnazjalistów do Multicentrum, które mieści sie w Jaworze. W wycieczce uczestniczyli uczniowie klasy Ic oraz IIIa pod opieką p.M.Gawrońskiej-Guz oraz p. Doroty Szewczyk. Przed wizytą w Multicentrum mogliśmy podziwiać uroki Jawora. Udało nam się obejrzeć malowniczy teatr, salę Rady Miasta i niepowtarzalny Kościól Pokoju. Nasza wizyta w Multicentrum była niezapomnianym przeżyciem. Każdy z nas mógł poczuć się choć przez chwilę np. reżyserem i stworzyć swój film albo kompozytorem i skomponować swój utwór. Wiele wrażeń dostarczyły niesamowite klocki z których mogliśmy konstruować kosmiczne pojazdy i dziwaczne urządzenia ,które nawet dało się wprawić w ruch. Klocki były tak absorbujące ,że bawiły się nawet nasze panie, a dwaj nasi koledzy byli nimi wprost pochłonięci.Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia tego magicznego miejsca.