Twoje 5 minut

Dziś w naszej szkole miało miejsce oficjalne rozpoczęcie projektu „Twoje Pięć Minut” firmowanego przez Fundację KGHM Polska Miedź S.A . W projekcie wezmą udział 4 szkoły Zagłębia Miedziowego: Gimnazjum nr 4 w Głogowie, Gimnazjum w Kotli, Gimnazjum w Chocianowie oraz Gimnazjum nr 4 w Lubinie. Celem programu jest rozpowszechnianie wiedzy dotyczącej pierwszej pomocy w sytuacjach, kiedy ważą się losy ludzkiego zdrowia i życia. Uczniowie biorący udział w projekcie (klasy I) poznali dziś Instruktorów szkolenia oraz Ambasadorki: Weronikę Szuszkiewicz oraz Magdalenę Łukasiewicz. Podczas apelu ratownicy z Jednostki Ratownictwa Górniczo – Hutniczego i pielęgniarki Miedziowego Centrum Zdrowia, wspólnie zaprezentowali krótką scenkę wypadku samochodowego oraz sposób udzielenia pierwszej pomocy medycznej ofiarom wypadku w sposób wzorowy .

Zajęcia będą odbywały się co dwa tygodnie. Instruktorzy projektu będą uczyć gimnazjalistów zasad udzielania pierwszej pomocy medycznej. Będą kłaść nacisk głównie na praktykę, choć wiedza teoretyczna też jest niezwykle potrzebna, żeby uczeń stojąc przed takim wyzwaniem potrafił się odnaleźć w trudnej sytuacji i nie bał się udzielić tej pomocy drugiemu człowiekowi. Stojąc i przyjmując bierną postawę szkodzimy poszkodowanym, bo tak naprawdę jeśli komuś zatrzyma się krążenie, to zaszkodzić już mu nie możemy, można tylko pomóc. Nie należy się bać tej odpowiedzialności –apelował Jacek Gąsieniec, szef zawodowego pogotowia specjalistycznego JRG-H w Lubinie.

Co miesiąc uczniowie będą mieli również spotkania z psychologiem, które mają pomóc młodym ludziom zachować zimną krew w sytuacji realnej.

Zajęcia potrwają do grudnia i zakończą się wspólnymi zawodami uczniów biorących udział w programie.