TYDZIEŃ JĘZYKA POLSKIEGO

W dniach 19 – 26 lutego obchodziliśmy Tydzień Języka Polskiego zorganizowany przy okazji   Międzynarodowego  Dnia Języka Ojczystego przypadającego na 21 lutego. Głównym celem akcji było podnoszenie świadomości językowej uczniów SP 9 oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za polszczyznę. Zachęcaliśmy także do zapoznania się z kampaniami społecznymi: Ojczysty – dodaj do ulubionych oraz Język polski jest ą-ę.

W tym roku przygotowaliśmy ciekawe lekcje języka ojczystego i konkursy.

Uczniowie klas siódmych uczestniczyli w „Treningu ortograficznym”; klas drugich w lekcji „W krainie języka polskiego”, podczas której zajmowali się zmianami w zasobie słownictwa. Archaizmy, neologizmy, zapożyczenia i wyrazy rodzime im nie straszne! Trzecioklasiści z kolei wysłuchali fragmentu wykładu prof. Jana Miodka o współczesnej polszczyźnie młodych ludzi. Poza tym na godzinach wychowawczych wszyscy mieli możliwość wykazania się kreatywnością w zakresie języka ojczystego. Powstawały wiersze „Szalony alfabet”, rysunki ilustrujące trudności ortograficzne oraz węże „nasycone” ortogramami.

 

Ponadto poznaliśmy Szkolnego Mistrza Ortografii, którym został Filip Fijałkowski z klasy 7d. W środę przeprowadzimy także konkurs „W służbie jej królewskiej mości – językowej poprawności”, który wyłoni Mistrza Języka Polskiego. Nad przebiegiem akcji czuwały nauczycielki języka polskiego oraz biblioteki.

Harmonogram działań