Wycieczka do Międzyrzecza – klasa 2c i spółka

W niecodziennej lekcji historii mogli uczestniczyć pasjonaci militariów z Gimnazjum nr 4 w Głogowie, którzy odwiedzili jedną z największych atrakcji ziemi lubuskiej – sieć poniemieckich fortyfikacji z czasów II wojny światowej, określanych jako tzw. Międzyrzecki Rejon Umocniony.

Powstały w latach 30-tych ubiegłego wieku kompleks podziemnych i naziemnych budowli obronnych nie ma sobie równych w Europie i pozwala doskonale poczuć klimat i realia wojennego czasu. Wywołujące niesamowite wrażenie wielokilometrowe labirynty, ciekawa aranżacja wnętrz oraz bogata ekspozycja broni to w ocenie członków działającego przy szkole Klubu Przyjaciół Wojska, największe atuty tego wyjątkowego miejsca. Warto podkreślić, że wyjazd do MRU to także oferta dla miłośników przyrody, ze względu na zimujące w podziemiach kolonie nietoperzy oraz koneserów sztuki, którzy w drodze powrotnej mogli zobaczyć jeden z ciekawszych kompleksów pocysterskich w Gościkowie-Paradyżu.

 

Paweł Trojan