Twoje 5 minut – podsumowanie projektu

W Gimnazjum nr 4 w Głogowie dobiegł końca projekt flagowy „Twoje pięć minut!” realizowany przez Fundację KGHM Polska Miedź. Poza głogowską Czwórką w projekcie uczestniczyły również szkoły: Gimnazjum w Kotli, Lubinie i Chocianowie, w sumie około 400 gimnazjalistów z klas pierwszych.

Projekt rozpoczął się 2 września i miał na celu propagowanie wśród młodzieży Zagłębia Miedziowego umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, odpowiedniego zareagowania w sytuacji, gdy ważą się losy ludzkiego zdrowia lub życia.

Zajęcia, prowadzone przez ratowników z Jednostki Ratownictwa Górniczo-Hutniczego oraz pielęgniarki MCZ, odbywały się co dwa tygodnie i miały charakter dwugodzinnych warsztatów, podczas których pierwszoklasiści nabywali umiejętności udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym. Raz w miesiącu uczestnicy projektu mieli również spotkania z psychologiem, które mają pomóc młodym ludziom zachować zimną krew w sytuacji realnej.

Każda szkoła została zaopatrzona w niezbędne pomoce i środki opatrunkowe, a każdy uczestnik otrzymał zestaw do resuscytacji, okolicznościową koszulkę i czapeczkę oraz dyplom ukończenia szkolenia.

Zwieńczeniem były zawody pomiędzy 8 drużynami wyłonionym przez ratowników (2 drużyny z każdej szkoły), które odbyły się 15.01.2016r. w Chocianowie. Najlepszą drużyną okazał się drugi zespół gospodarzy zawodów.

 

 

Wypowiedzi uczniów na temat przydatności projektu:

Julia Szperlik klasa 1c

– Co to był za projekt, w którym uczestniczyliście?

– Był to projekt „Twoje pięć minut!”, na którym uczyliśmy się zasad udzielania pierweszej pomocy.

– Czy umiejętności nabyte będziesz umiała wykorzystać w życiu codziennym?

– Raczej tak, ale nie często zdarzają się takie sytuacje w moim otoczeniu.

– Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, to będziesz wiedziała co zrobić i jak się zachować?

– Tak.

– Mieliście również zajęcia z psychologiem. Czego one dotyczyły?

– Zajęcia dotyczyły zachowania się w różnych sytuacjach, jak opanować emocje związane z wypadkiem, które występują u poszkodowanego oraz u osoby udzielającej pomocy.

– Czy dalej chciałabyś brać udział w takich zajęciach?

– Tak, bo dużo jeszcze można się nauczyć i dużo utrwalić.

 

Kacper Szałapski klasa 1c

– Czy projekt „Twoje pięć minut!” był dla Ciebie przydatny?

– Tak, nauczyłem się wielu rzeczy, jak pomagać ludziom. Jeśli spotkałbym teraz człowieka na chodniku, który stracił przytomność, to na pewno bym mu pomógł i wiedziałbym jak mu pomóc.

– Teraz w sytuacji realnej nie bałbyś się zareagować?

– Tak, ponieważ wiem jak to zrobić.

– A czy pomogły Ci zajęcia z psychologiem?

– Tak, myślę, że tak. Dowiedziałem się, jak udzielić pomocy psychologicznej. Jeśli jest wiele ofiar wypadku i jest osoba przytomna i jest w szoku, to wiem jak uspokoić tę osobę.