Twoje 5 minut – podsumowanie projektu

W Gimnazjum nr 4 w Głogowie dobiegł końca projekt flagowy „Twoje pięć minut!” realizowany przez Fundację KGHM Polska Miedź. Poza głogowską Czwórką w projekcie uczestniczyły również szkoły: Gimnazjum w Kotli, Lubinie i Chocianowie, w sumie około 400 gimnazjalistów z klas pierwszych.
Projekt rozpoczął się 2 września i miał na celu propagowanie wśród młodzieży Zagłębia Miedziowego umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, odpowiedniego zareagowania w sytuacji, gdy ważą się losy ludzkiego zdrowia lub życia.
Zajęcia, prowadzone przez ratowników z Jednostki Ratownictwa Górniczo-Hutniczego oraz pielęgniarki MCZ, odbywały się co dwa tygodnie i miały charakter dwugodzinnych warsztatów, podczas których pierwszoklasiści nabywali umiejętności udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym. Raz w miesiącu uczestnicy projektu mieli również spotkania z psychologiem, które mają pomóc młodym ludziom zachować zimną krew w sytuacji realnej.
Każda szkoła została zaopatrzona w niezbędne pomoce i środki opatrunkowe, a każdy uczestnik otrzymał zestaw do resuscytacji, okolicznościową koszulkę i czapeczkę oraz dyplom ukończenia szkolenia.
Zwieńczeniem były zawody pomiędzy 8 drużynami wyłonionym przez ratowników (2 drużyny z każdej szkoły), które odbyły się 15.01.2016r. w Chocianowie. Najlepszą drużyną okazał się drugi zespół gospodarzy zawodów.
Wypowiedzi uczniów na temat przydatności projektu:
Julia Szperlik klasa 1c
– Co to był za projekt, w którym uczestniczyliście?
– Był to projekt „Twoje pięć minut!”, na którym uczyliśmy się zasad udzielania pierweszej pomocy.
– Czy umiejętności nabyte będziesz umiała wykorzystać w życiu codziennym?
– Raczej tak, ale nie często zdarzają się takie sytuacje w moim otoczeniu.
– Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, to będziesz wiedziała co zrobić i jak się zachować?
– Tak.
– Mieliście również zajęcia z psychologiem. Czego one dotyczyły?
– Zajęcia dotyczyły zachowania się w różnych sytuacjach, jak opanować emocje związane z wypadkiem, które występują u poszkodowanego oraz u osoby udzielającej pomocy.
– Czy dalej chciałabyś brać udział w takich zajęciach?
– Tak, bo dużo jeszcze można się nauczyć i dużo utrwalić.
Kacper Szałapski klasa 1c
– Czy projekt „Twoje pięć minut!” był dla Ciebie przydatny?
– Tak, nauczyłem się wielu rzeczy, jak pomagać ludziom. Jeśli spotkałbym teraz człowieka na chodniku, który stracił przytomność, to na pewno bym mu pomógł i wiedziałbym jak mu pomóc.
– Teraz w sytuacji realnej nie bałbyś się zareagować?
– Tak, ponieważ wiem jak to zrobić.
– A czy pomogły Ci zajęcia z psychologiem?
– Tak, myślę, że tak. Dowiedziałem się, jak udzielić pomocy psychologicznej. Jeśli jest wiele ofiar wypadku i jest osoba przytomna i jest w szoku, to wiem jak uspokoić tę osobę.