6 MIEJSCE W POLSCE !!!! SUKCES DRUŻYNY FRUIT TEAM !!!!

Dnia 08.09.2016r. w Gimnazjum nr 4 w Głogowie podsumowaliśmy realizację Ogólnopolskiego Projektu „Czas na zdrowie”, którego organizatorem była Fundacja „BOŚ”. Był to zarazem konkurs ogólnopolski, którego celem była promocja zdrowego stylu życia.
- Do projektu przystąpiliśmy w kwietniu br. Okazało się wtedy, że będzie on realizowany przez 76 szkół w Polsce. Uznaliśmy, że jest to naprawdę duże wyzwanie.
- Pierwszym etapem projektu było wybranie drużyny uczniów, przesłanie prezentacji grupy oraz nadanie jej nazwy i utworzenie loga.
Nasza drużyna przyjęła nazwę „Fruit Team” i tworzyli ją:
Laura Kozanecka
Bartosz Kobus
Monika Kapica
Krystian Kucharski
Filip Jastrzębski
Klaudia Pytel
Jan Kasprzyszak
Ola Klimczuk
Patrycja Burda
Katarzyna Rosińska
Ponadto do zespołu dołączyli wolontariusze:
Luiza Kuczała
Oskar Klepusewicz
Filip Głogowski
Klaudia Chruściel
Patrycja Górowska
Daria Zyśk,
a koordynatorkami projektu były panie: Anna Lewandowska, Agnieszka Łuczyk i Justyna Zarazińska
Przez cały kwiecień realizowaliśmy zadania związane z promocją zdrowia w naszej szkole oraz uświadomieniem, jak ważna jest aktywność fizyczna.
Naszym celem było zadbanie, o jak najatrakcyjniejszą formę przekazu.
- Uznaliśmy, że taką ciekawą formą może być happening.
21 kwietnia na długiej przerwie zachęcaliśmy koleżanki i kolegów do zdrowych nawyków żywieniowych oraz aktywności ruchowej. Z tej okazji przygotowaliśmy też zabawne hasła, które odczytywaliśmy na szkolnych korytarzach. Wzbudziło to duże zainteresowanie. Podczas happening rozdawaliśmy jabłka, zachęcając do jedzenia owoców.
- Innym działaniem był przygotowany przez nas apel, podczas którego zaprezentowaliśmy przygotowaną przez zespół prezentację pt. „Zdrowy styl życia” oraz wystawę plakatów poświęconych promowaniu zdrowia i aktywności ruchowej.
- Zadbaliśmy też o zdrowe nawyki żywieniowe biorąc udział w zajęciach kulinarnych prowadzonych w szkolnej pracowni.
- Uczniowie naszej szkoły obejrzeli serię ciekawych filmów pt. „Śmietnik w mojej głowie” pokazujące błędy w sposobie żywienia oraz skutki braku aktywności fizycznej dla człowieka pokazane w sposów bardzo humorystyczny, ale dający wiele do myślenia.
- Odbyły się również spotkania ze specjalistami, m.in.: z panią dietetyk, fryzjerką czy kosmetyczką.
Wszystkie te działania przygotowały nas do realizacji głównego i ostatniego zadania, organizacji Rodzinnego Festynu Zdrowia.
Do festynu przygotowywaliśmy się przez cały maj. Zadbaliśmy o właściwą promocję tego wydarzenia. Po raz drugi przeprowadziliśmy happening, podczas którego zachęcaliśmy społeczność naszego osiedla do udziału w festynie. Przygotowaliśmy ulotki reklamowe, powiadomiliśmy media.
Starannie opracowaliśmy cały przebieg naszego festynu. Na boisku szkolnym rozplanowaliśmy strefy tematyczne.
Zadbaliśmy o smaczny i zdrowy poczęstunek, który był przygotowywany na bieżąco w szkolnej pracowni kulinarnej przez drużynę Fruit Team oraz ich rodziców.
Przygotowaliśmy go na bazie zdrowych ekologicznych produktów.
Mając na uwadze promocję zdrowego stylu życia, zaprosiliśmy wyjątkowych gości. Obecni byli:
pan Jerzy Górski– znany głogowski propagator aktywności fizycznej;
– Bartłomiej Krężel – szef kuchni restauracji Fortepiano, który poprowadził warsztaty kulinarne, przygotował i podał uczestnikom festynu oryginalne koktajle i wyśmienite sushi;
– drużyna rowerowa „Red Devils”;
– wytwórcy lokalnej żywności ekologicznej: Gospodarstwo Ekologiczne „Agatka” z Krzepielowa, Pasieka „Maja” z Krępy, Gospodarstwo Rodzinne „Truskawka” z Dębowej Łęki, p.Wanda Kuzyszyn „Miodowe Pierniczki” z Przemkowa;
– Natur House – eksperci reedukacji żywienia;
– Fitarena – centrum Fitness;
– Stowarzyszenie Diabetyków w Głogowie;
– pielęgniarka dyplomowana p.Urszula Sasinowska
– trenerzy i zawodnicy SPR Chrobry Głogów;
– łucznik – p. Dariusz Maściuch.
W zaproponowanych przez nas konkurencjach udział brały całe rodziny.
Najmłodsi uczestnicy znaleźli swoje miejsce w „Strefie Malucha”. Natomiast starsi mogli zatańczyć zumbę, pograć w unihokeja, tenisa stołowego, piłkarzyki, badmintona, wykonać rzuty karne piłkarzom ręcznym, biegać w podwójnych spodniach, jeździć na rodzinnych nartach, biegać ze związanymi nogami, skakać na skakance oraz zagrać w duże gry planszowe. Ciekawym punktem był również pokaz łucznictwa.
Każdy, kto przyszedł na festyn, mógł skorzystać z fachowych porad dietetyków, trenerów personalnych, dokonać pomiaru cukru i ciśnienia.
Popularność festynu przeszła nasze oczekiwania.
Na zakończenie realizacji naszego projektu 11.06. wzięliśmy udział w Rajdzie Rowerowym do Jakubowa. W rajdzie, zorganizowanym przez Drużynę „Red Devils”, uczestniczyło ponad 60 osób. Była to wspaniała zabawa połączona ze zdrową rywalizacją i ogniskiem.
Z niecierpliwością czekaliśmy na ogłoszenie wyników naszych zmagań konkursowych, które ogłoszone zostały pod koniec sierpnia br.
Okazało się , że zajęliśmy wysokie szóste miejsce w Polsce.
Podczas dzisiejszego apelu pani Dyrektor wręczyła uczestnikom i koordynatorom dyplomy przekazane przez Fundację „BOŚ”.