6 MIEJSCE W POLSCE !!!! SUKCES DRUŻYNY FRUIT TEAM !!!!

Dnia 08.09.2016r. w Gimnazjum nr 4 w Głogowie   podsumowaliśmy realizację Ogólnopolskiego Projektu „Czas na zdrowie”, którego organizatorem była Fundacja „BOŚ”. Był to zarazem konkurs ogólnopolski, którego celem była promocja zdrowego stylu życia.

  • Do projektu przystąpiliśmy w kwietniu br. Okazało się wtedy, że  będzie on realizowany przez   76 szkół w Polsce. Uznaliśmy, że jest to naprawdę duże wyzwanie.
  • Pierwszym etapem projektu było wybranie drużyny  uczniów, przesłanie prezentacji grupy oraz nadanie jej nazwy i utworzenie loga.

Nasza drużyna przyjęła nazwę „Fruit Team” i tworzyli ją:

Laura Kozanecka

Bartosz Kobus

Monika Kapica 

Krystian Kucharski

Filip Jastrzębski

Klaudia Pytel 

Jan Kasprzyszak 

Ola Klimczuk

Patrycja Burda 

Katarzyna Rosińska

 

Ponadto do zespołu dołączyli wolontariusze:

Luiza Kuczała

Oskar Klepusewicz

Filip Głogowski

Klaudia Chruściel

Patrycja Górowska

Daria Zyśk,

a  koordynatorkami projektu były panie: Anna Lewandowska, Agnieszka Łuczyk i Justyna Zarazińska

 

Przez cały kwiecień realizowaliśmy  zadania  związane z promocją zdrowia w naszej szkole oraz uświadomieniem,  jak ważna  jest  aktywność fizyczna.

Naszym celem było zadbanie, o jak najatrakcyjniejszą formę przekazu.

  • Uznaliśmy, że taką ciekawą formą może być happening.  

21 kwietnia na długiej przerwie  zachęcaliśmy  koleżanki i kolegów do zdrowych nawyków żywieniowych oraz aktywności ruchowej. Z tej okazji przygotowaliśmy  też zabawne  hasła, które odczytywaliśmy  na szkolnych korytarzach. Wzbudziło to duże zainteresowanie. Podczas happening rozdawaliśmy  jabłka, zachęcając do jedzenia owoców.

  • Innym  działaniem był przygotowany przez nas apel, podczas którego zaprezentowaliśmy przygotowaną przez zespół prezentację pt. „Zdrowy styl życia” oraz wystawę plakatów poświęconych  promowaniu zdrowia i aktywności ruchowej.
  • Zadbaliśmy też o zdrowe nawyki żywieniowe biorąc  udział w zajęciach kulinarnych prowadzonych w szkolnej pracowni.
  • Uczniowie naszej szkoły obejrzeli serię ciekawych filmów pt. „Śmietnik w mojej głowie” pokazujące błędy w sposobie żywienia oraz skutki braku aktywności fizycznej dla człowieka pokazane w sposów bardzo humorystyczny, ale dający wiele do myślenia.
  • Odbyły się również spotkania ze specjalistami, m.in.: z panią dietetyk, fryzjerką czy kosmetyczką.

Wszystkie te działania przygotowały nas do realizacji głównego i ostatniego zadania, organizacji Rodzinnego Festynu Zdrowia.

Do festynu przygotowywaliśmy się przez cały maj. Zadbaliśmy o właściwą promocję tego wydarzenia. Po raz drugi przeprowadziliśmy happening, podczas którego zachęcaliśmy społeczność naszego osiedla do udziału w festynie. Przygotowaliśmy ulotki reklamowe, powiadomiliśmy media.

Starannie opracowaliśmy cały przebieg naszego festynu. Na boisku szkolnym rozplanowaliśmy strefy tematyczne.

Zadbaliśmy o smaczny i zdrowy poczęstunek, który był przygotowywany na bieżąco w szkolnej pracowni kulinarnej przez drużynę Fruit Team oraz ich rodziców.

Przygotowaliśmy go na bazie zdrowych ekologicznych produktów.

Mając na uwadze promocję zdrowego stylu życia, zaprosiliśmy wyjątkowych gości. Obecni byli:

pan Jerzy Górski– znany głogowski propagator aktywności fizycznej;

Bartłomiej Krężel – szef kuchni restauracji Fortepiano, który poprowadził warsztaty kulinarne, przygotował i podał uczestnikom festynu oryginalne koktajle i wyśmienite sushi;

drużyna rowerowa „Red Devils”;

wytwórcy lokalnej żywności ekologicznej: Gospodarstwo Ekologiczne „Agatka” z Krzepielowa, Pasieka „Maja” z Krępy, Gospodarstwo Rodzinne „Truskawka” z Dębowej Łęki, p.Wanda Kuzyszyn „Miodowe Pierniczki” z Przemkowa;

Natur House – eksperci reedukacji żywienia;

Fitarena – centrum Fitness;

Stowarzyszenie Diabetyków w Głogowie;

pielęgniarka dyplomowana p.Urszula Sasinowska

trenerzy i zawodnicy SPR Chrobry Głogów;

– łucznik – p. Dariusz Maściuch.

W zaproponowanych przez nas  konkurencjach udział brały całe rodziny.

Najmłodsi uczestnicy znaleźli swoje miejsce w „Strefie Malucha”. Natomiast  starsi mogli zatańczyć zumbę, pograć w unihokeja, tenisa stołowego, piłkarzyki, badmintona, wykonać rzuty karne piłkarzom ręcznym, biegać w podwójnych spodniach, jeździć na rodzinnych nartach, biegać ze związanymi nogami, skakać na skakance oraz zagrać w duże gry planszowe. Ciekawym punktem był również pokaz łucznictwa.

Każdy, kto przyszedł na festyn, mógł skorzystać z fachowych porad dietetyków, trenerów personalnych, dokonać pomiaru cukru i ciśnienia.

Popularność  festynu przeszła nasze oczekiwania.

Na zakończenie realizacji naszego projektu 11.06. wzięliśmy udział   w Rajdzie Rowerowym do Jakubowa. W rajdzie, zorganizowanym przez Drużynę „Red Devils”, uczestniczyło ponad 60 osób. Była to wspaniała zabawa połączona ze zdrową rywalizacją i ogniskiem.

Z niecierpliwością czekaliśmy na ogłoszenie wyników naszych zmagań konkursowych, które ogłoszone zostały pod koniec sierpnia br.

Okazało się , że zajęliśmy wysokie szóste miejsce w Polsce.

Podczas dzisiejszego apelu pani Dyrektor wręczyła uczestnikom i koordynatorom dyplomy przekazane przez Fundację „BOŚ”.