Obchody Światowego Dnia Pierwszej Pomocy

Od 2000 roku, corocznie w drugą sobotę września, obchodzony jest Światowy Dzień Pierwszej Pomocy. Święto to ma pomóc w rozpropagowaniu idei niesienia pomocy, a przede wszystkim w wykreowaniu odpowiednich postaw już od dzieciństwa. W naszej szkole obchodziliśmy ten dzień przeprowadzając zajęcia z uczniami na temat: Jak udzielać pierwszej pomocy w czasie pandemii? Temat obecnie bardzo ważny, ponieważ pierwsza pomoc w czasie pandemii koronawirusa stawia przed nami pewne wymagania.

Jak wynika z wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji należy przede wszystkim założyć, że każdy poszkodowany wymagający pomocy jest osobą zarażoną wirusem SARS-CoV-2. W związku z tym należy także postępować w szczególny sposób.

Kilka podstawowych zasad:

Zapewnienie sobie bezpieczeństwa to pierwszy i najważniejszy krok, jaki należy podjąć przed przystąpieniem do udzielenia pomocy poszkodowanemu.

1. Ocenę oddechu metodą “widzę- słyszę- czuję” należy zastąpić jedynie obserwacją klatki piersiowej i brzucha.

  1. NIE udrażniamy górnych dróg oddechowych poprzez odgięcie głowy osoby poszkodowanej i uniesienie żuchwy.
  2. Przede wszystkim zakrywamy usta i nos. Jeżeli mamy taką możliwość i posiadamy rękawiczki to również je zakładamy. W następnej kolejności zakrywamy usta i nos osoby poszkodowanej.
  3. Dzwonimy pod numer ratunkowy 112 lub 999. Następnie postępujemy według instrukcji nam przekazywanych.
  4. Staramy się uzyskać informację, czy osoba poszkodowana ma zdiagnozowany wirus COVID-19.
  5. Jeżeli poszkodowany jest nieprzytomny i nie oddycha to przechodzimy do resuscytacji. REZYGNUJEMY z oddechów ratowniczych. Wykonujemy jedynie uciśnięcia.
  6. Udzielamy poszkodowanemu tylko i wyłącznie niezbędnej pomocy. Jeśli jest taka potrzeba to zakładamy opatrunek, powstrzymujemy krwotok, zmieniamy pozycję.
  7. Po udzieleniu pierwszej pomocy poszkodowanemu w bezpieczny sposób pozbywamy się środków ochrony indywidualnej. Myjemy lub dezynfekujemy ręce najszybciej jak to możliwe.