Powiatowy konkurs „Szkolne przygody w wierszach Małgorzaty Strzałkowskiej”

W Szkole Podstawowej Nr 9 odbył się Powiatowy Konkurs Teatralno – Recytatorski pt.: „Szkolne przygody w wierszach Małgorzaty Strzałkowskiej”.

Małgorzata Strzałkowska  to znana i bardzo lubiana przez dzieci pisarka, poetka oraz autorka i ilustratorka (technika: kolaż) książek dla dzieci. Zadebiutowała w „Świerszczyku” w 1987 r. wierszem „Dżdżownica”. Napisała ponad sto książek, sporą część z nich także zilustrowała. Jest autorką tekstów bajek, piosenek i scenariuszy dla TVP1 (w tym dla programów: Jedyneczka, Budzik, Babcia Róża i Gryzelka). Współpracowała z czasopismami: „Świerszczyk”, „Dziecko”, „Miś”, „Pentliczek”, „Ciuchcia”, „Nasz Maks”, „Skarb malucha”. Jej wiersze, baśnie i opowiadania znajdują się w podręcznikach szkolnych  i antologiach, a książki znajdują się na Liście Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Jako nauczyciele widzimy wiele korzyści płynących z czytania i poznawania twórczości pani Małgorzaty Strzałkowskiej. Uważamy także, że rozwijanie inteligencji społecznej i emocjonalnej w obecnych czasach jest kluczowe w edukacji wczesnoszkolnej, a jej twórczość w sposób prosty i przystępny, a jednocześnie bardzo wyrazisty i zrozumiały dla młodego pokolenia wskazuje na właściwe zachowania i wartości. Jak to napisała sama pani Strzałkowska:

Te książeczki i zawarte w nich morały napisałam z myślą o Was – dużych, średnich oraz małych. Życie czasem tak się gmatwa, tak się plącze, tak kotłuje, że nie wiemy już, co począć, bo pomysłów nam brakuje. I szukamy rozwiązania – mimo to, nie wiedzieć czemu, choć jest ono często proste, trudno na nie wpaść samemu. I dlatego Czytelnikom małym, średnim oraz dużym polecamy te książeczki – niech Wam dobrą radą służą! Życia też się trzeba uczyć, a więc uczmy się kochani, by nam wszystkim było lepiej i by milej było z nami”.

Konkurs miał na celu przede wszystkim:

– rozwijać kompetencje społeczne i znajomość reguł życia społecznego wśród uczniów,

– rozwijać inteligencję emocjonalną oraz wrażliwość u dzieci w wieku szkolnym,

– pokazywać pozytywne postawy oraz uczyć uczniów skutecznego i konstruktywnego 

 uczestnictwa w życiu społecznym,

– popularyzować polską poezję,

– budzić i rozwijać zdolności teatralne i recytatorskie.

Z uwagi na aktualną sytuację epidemiologiczną oraz w trosce o bezpieczeństwo uczestników, konkurs został przeprowadzony on- line i polegał na nagraniu  krótkometrażowego filmu, na którym uczniowie z klas 1-3 przedstawią wykonanie teatralno-recytatorskie, jakieś sytuacji szkolnej, przedstawionej w wierszach pani Małgorzaty Strzałkowskiej.

Przy ocenie filmów komisja konkursowa w składzie:

  • Małgorzata Strzałkowska – autorka wierszy,
  • Bartłomiej Adamczak  – dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury,
  • Michał Wnuk – dyrektor Teatru w Głogowie,
  • Agnieszka Żeglarska – przedstawiciel Miejskiej Biblioteki Publicznej,
  • Magdalena Mamij – nauczyciel – polonista SP 12 ,
  • Anetta Szeliga – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej SP7.

Komisja konkursowa brała pod uwagę: dobór repertuaru, zgodność tematyki utworu z charakterem konkursu, oryginalność interpretacji, poprawność dykcji i akcentu, ekspresję słowną, opanowanie pamięciowe tekstu oraz ogólny wyraz artystyczny (użycie środków pozasłownych, np. kostium, dźwięk, elementy scenografii).

 W konkursie udział wzięły:

 Szkoła Podstawowa Nr 2, Szkoła Podstawowa Nr 3,  Szkoła Podstawowa Nr 6,

Szkoła Podstawowa Nr 8, Szkoła Podstawowa Nr 9, Szkoła Podstawowa Nr 11,

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Serbach, Szkoła Podstawowa w Brzegu Głogowskim, Szkoła Podstawowa w Jaczowie, Szkoła Podstawowa w Białołęce.

Wyniki konkursu:

W kategorii klas pierwszych:

I miejsce Szkoła Podstawowa Nr 3

Bartosz Płaczek

II miejsce Szkoła Podstawowa Nr 8

Ismena Buganik

III miejsce Szkoła Podstawowa Nr 9

Kornelia Majchrzycka

Wyróżnienia:

Dominik Szmydyński – SP3

Liliana Michoń – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Serbach

Marcelina Bajdała – SP9

W kategorii klas drugich:

I miejsce Szkoła Podstawowa Nr 8

Nikodem Działkowski

II miejsce Szkoła Podstawowa Nr 3

Oliwia Juszczyk

III miejsce Szkoła Podstawowa Nr 9

Hanna Florczak

Wyróżnienia:

Antoni Chrust – SP8

Szymon Zdun SP9

Laura Majerska – SP8

W kategorii klas trzecich:

I miejsce Szkoła Podstawowa Nr 8

Michał Skorobogaty

II miejsce Szkoła Podstawowa Nr 9

Krzysztof Majorowski

III miejsce Zespół Szkolno-Przedszkolny w Serbach

Maja Berlik

Wyróżnienia:

Lena Lasia – SP3

Karolina Stefańska – SP3  

Alicja Urbaniak  – SP6

Wszystkie filmiki można obejrzeć pod linkiem:

https://drive.google.com/drive/folders/1ojH4NjTzeqrYV9NOiGKUMe8vXMedNSpa?fbclid=IwAR0ZPxFnLu2t0qe5PcjhIdNooqpPAgdGyFQYn9LCtMg-lhAHjornndWZ944

Wszystkie dzieci otrzymały dyplomy, puchary, książki z dedykacją i autografem Małgorzaty Strzałkowskiej oraz nagrody rzeczowe.

Dyrekcja szkoły i organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie dzieci oraz sponsorom  nagród:

Prezydentowi Miasta Głogowa p. Rafaelowi Rokaszewiczowi

Wydawnictwu „Czarna Owca”oraz  Wydawnictwu „MediaRodzina”, które ufundowały książki z wierszami Małgorzaty Strzałkowskiej,  Castoramie Głogów, od której otrzymaliśmy piękne budki dla ptaków.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom !