WYCIECZKA DO OSTASZOWA DO WIOSKI INDIAŃSKIEJ „WOKINI”

W dniu 27.05.2019 r.  uczniowie klasy 1a i 1b wraz z wychowawcami udały się na wycieczkę do Ostaszowa do wioski indiańskiej „Wokini”. Pogoda i humory bardzo nam dopisały.

Po przyjeździe na miejsce przywitał nas miły wódz wioski indiańskiej i zaprosił do wspólnej zabawy.  Udaliśmy się do pierwszego namiotu „tipi”, gdzie wódz opowiedział nam o życiu Indian i każdy uczeń mógł spróbować sprawdzić się jako wędkarz, łowiąc ryby. To zadanie okazało się nie dla wszystkich takie proste. Na szczęście z niewielką pomocą wodza, wszystkim udało się sprostać temu łowieckiemu wyzwaniu.  W kolejnym „tipi” dowiedzieliśmy się jak żyją i jaką pełnią rolę mężczyźni w wiosce indiańskie. Mogliśmy zobaczyć i dotknąć broni Indian, stroje, maski, instrumenty. Po tak ciekawych informacjach wypróbowaliśmy swoich sił w kolejnym indiańskim zadaniu „strzelanie z łuku”. Każdy uczestnik miał trzy strzały i nie wszystkie okazały się celne. Po skończeniu zmagań z łukiem udaliśmy się tym razem z bardzo sympatyczną Indianką do kolejnego „tipi” ,gdzie dowiedzieliśmy się o życiu, zadaniach i obowiązkach jakie pełniły na co dzień kobiety w swoich indiańskich  wioskach. Bardzo ciekawa opowieść przeplatana była pokazem kobiecych stroi, biżuterii, torebek, narzędzi, zabawek, naczyń, pasków, butów. Nawet zobaczyliśmy zrobioną z kości „golarkę”!!!.  Czas bardzo szybko mijał, a my mieliśmy przed sobą jeszcze jedno zadanie: zwiedzanie mini zoo i muzeum spreparowanych zwierząt. Po wielu atrakcjach, na szczęście czekały już na nas usmażone na grillu pyszne kiełbaski, które wszyscy wspólnie zjedliśmy w namiocie. Na koniec każde dziecko miało okazję zakupić drobną pamiątki.

Wycieczka była bardzo interesująca, bogata w wiele wrażeń, a uczniowie dodatkowo  dowiedzieli się wielu ciekawych wiadomości o innej kulturze, tradycjach i zwyczajach.