„Zielona Szkoła” klas II

W tym roku szkolnym po raz pierwszy zorganizowaliśmy dla uczniów klas II  dziewięciodniowy pobyt na „Zielonej Szkole” w Ustce. Dzięki temu nasi uczniowie mieli szansę bezpośredniego poznawania przyrody i pięknych zakątków naszego kraju, a jednocześnie mieli możliwość bezpośredniego przeżywania i działania.  

Dziećmi opiekowały się wychowawczynie Agnieszka Rylska oraz Adrianna Nowak.

Ośrodek DAGMOR, w którym przebywały dzieci to piękny i kameralny obiekt posiadający komfortowe pokoje. Uczniowie zakwaterowani byli w wygodnych pokojach z łazienkami, balkonem oraz dostępem do mediów. W pobliżu obiektu znajdował się plac zabaw, miejsce do grillowania  oraz boisko sportowe, z którego korzystały dzieci. Program „Zielonej Szkoły” był bardzo napięty i wypełniony różnymi atrakcjami. Uczniowie uczestniczyli w lekcjach i zabawach na plaży, pieszych wyprawach brzegiem morza i autokarowych wyjazdach do pobliskich miejscowości – Strzelinko z Doliną Charlotty, Krzemienicą, gdzie w zagrodzie agroturystycznej „Wędrowna Barć” degustowaliśmy słodki miód i dowiedzieliśmy się jak go pozyskać. Odwiedziliśmy też pobliski rezerwat przyrody Wydma Orzechowska.  Uczniowie zapoznali się z pracą ratownika morskiego. Poznali tradycje Kaszubów, ich język, stroje oraz muzyczne instrumenty ludowe. Podczas lekcji o bursztynie dzieci poznały historię jego powstania, sposoby szukania i rozpoznawania oraz właściwości. Byliśmy również w Słowińskim Parku Narodowym, w który dzieci doświadczyły jak ważnym elementem życia jest ochrona środowiska naturalnego. Poznali historię wsi słowińskiej zwiedzając skansen w Klukach. Latarnie morskie, które obserwowali na trasie zwiedzania, dały uczniom wyobrażenie o nawigacji dla będących na morzu  statków.

Uczniowie aktywnie korzystali z pięknej pogody, prawie codziennie przebywali na plaży, gdzie budowali rzeźby z piasku, zbierali  muszelki i kamienie oraz uczestniczyli w grach i zabawach sportowych. Spacery brzegiem morza w różnych porach dnia były źródłem  nie tylko profilaktyki zdrowotnej, ale również źródłem niezapomnianych wrażeń estetycznych.

Żałowaliśmy, że nasza przygoda już się skończyła. Nie zapomnimy jednak wspólnie spędzonych, radosnych chwil. Nasi uczniowie zasługują na szczególną pochwałę, ponieważ ich sposób bycia i zachowanie było wzorowe i budziło zachwyt wszystkich, którzy mieli z nimi styczność. Ten pobyt nauczył nas wiele. To co widzieliśmy, to co zrozumieliśmy i tego czego doświadczyliśmy nie da się nauczyć z żadnej książki, ani podręcznika. Tam  trzeba było być i samemu to przeżyć. Samemu doświadczyć, by zrozumieć lepiej.

Bogactwo wszelkich pozytywnych wrażeń na „Zielonej Szkole”  pozostanie na długo w pamięci uczniów.